<--! -->

Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2011

Στο '87 έσωσε την παρτίδα ο ΠΑΣ

Μετά από έξι διαδοχικές νίκες ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε ισόπαλος 1-1 στην Ηλιούπολη, σ’ ένα παιχνίδι που κινδύνεψε ακόμα και να χάσει, καθώς ισοφάρισε τρία λεπτά πριν από το φινάλε με τον Φουρτάδο. Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Διαγόρας επί της Δόξας Δράμας με 1-0 και πλέον έπιασε στη δεύτερη θέση τον Παναιτωλικό.

Ο πρωτοπόρος της Β’ Εθνικής, ΠΑΣ Γιάννινα, ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι στην Ηλιούπολη και είχε κάποιες καλές στιγμές για να πάρει το προβάδισμα. Όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν κόντρα στη ροή του αγώνα με σουτ του Κρητικού στο 37’. Η πίεση της ομάδα του Στέφαν Ντεμόλ ήταν έντονη στο δεύτερο ημίχρονο και η λύση ήρθε από τον Χοσέ Φουρτάδο, που σκόραρε στο 87’ για πρώτη φορά φέτος.

Στη Ρόδο έγινε εξαιρετικό μας, ανάμεσα στον Διαγόρα και τη Δόξα Δράμας. Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ στο 29’, όταν ο Γκονζάλες δεν μπόρεσε να νικήσει από το σημείο του πέναλτι τον Ταμπάση, ο οποίος ήταν για μία ακόμα φορά εξαιρετικός. Στο 36’ απάντησε η ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη, με τον Ρέγες να «σημαδεύει» το δοκάρι του Τοπαλίδη. Τελικά, με το γκολ του Γεωργίου στο 65’ οι γηπεδούχοι διατήρησαν το εντός έδρας αήττητό τους, πετυχαίνοντας τέταρτη σερί εντός έδρας νίκη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια καμία φιλοξενούμενη ομάδα δεν μπόρεσε να κερδίσει και ξεχωρίζουν οι νίκες του Πανθρακικού επί της Καρδίτσας, του Αγροτικού Αστέρα επί του Πιερικού (το ματς έγινε χωρίς κόσμο, καθώς η εφορία δεν σφράγισε εισιτήρια) και του Εθνικού επί της Βέροιας με ανατροπή.